ANNOUNCEMENTS

NEWS & EVENTS
PASTORAL LETTER
ONLINE SERVICES
QUICK LINKS

 

 

The Bishop


Most Rev. JOSEPH AMANGI NACUA, OFMCap., D.D.
BISHOP

Born: January 5, 1945 in Mankayan, Benguet
Ordained Priest: June 27, 1971
Appointed Bishop of Ilagan: June 05, 2008
Ordained Bishop: August 19, 2008
Installed Bishop of Ilagan: September 9, 2008

Explanation of the Coat of Arms

The Stigmatized Hands
The crossed-over hands are those of Jesus and St. Francis of Assisi;

The Crown
Symbolic statue of the Blessed Virgin Mary
under whose patronage our country is dedicated to; It is also a representation of
Our Lady of the Visitation of Guibang, Gamu, Isabela.

The Fleur de lis
The heraldic representation of a lily is a reminder of the lily of St. Joseph -
the protector of the Universal Church.

Three Mountains
Mt. Tabor, where He revealed His identity to His disciples,
Mount of Olives, where He struggled but then accepted the Father's will,
and Mount Calvary, where He completed His work of love for our Redemption;

The Field of Blue
Represents the earth; the Blue Planet, and the wide express of the
Pacific Ocean, which is the ocean of Peace as pacificum means "peaceful"...

PEACE that we all need in our country

THE EPISCOPAL MOTTO
"Recordatus Misericordiae Suae
("Remembering His Mercies Forever")

Former Bishops

Most Rev. Francisco Raval Cruces, D.D.
First Bishop

Born: September 29, 1928 in Laoag, Ilocos Norte
Ordained Priest: March 25,1944
Appointed Coadjutor Bishop of Lingayen-Dagupan: April 2, 1968
Ordained Bishop: March 04, 1970
Installed Bishop of Ilagan: May 12, 1970
Appointed Archbishop of Zamboanga: August 25, 1973
Most Rev. Miguel Gatan Purugganan, D.D. JCD
Second Bishop

Born: November 18, 1931 in Cabagan, Isabela
Ordained Priest: March 3,1957
Appointed Auxillary Bishop of Nueva Segovia: January 23, 1971
Ordained Bishop: April 22, 1971
Appointed Bishop of Ilagan: January 23, 1974
Installed Bishop of Ilagan: March 26, 1974
Retired: July 26, 1999, Centro, Cabagan, isabela
Most Rev. Sergio Lasam Utleg, D.D.
Third Bishop

Born: September 11,1943 in Solana, Cagayan
Ordained Priest: March 30, 1968
Appointed Coadjutor Bishop of Ilagan: February 10, 1997
Ordained Bishop: March 17, 1997 at St. Peter's Cathedral, Tuguegarao, Cagayan
Installed Bishop of Ilagan: July 26, 1999
Appointed Bishop of Laoag: November 13, 2007
Installed Bishop of Laoag: January 11, 2007
Home l About Us l Community Forum l Webmail l Webmaster

2009 Diocese of Ilagan. All rights reserved.

Developed by: x.DeVilla